wyeliminuj zmarszczki

Zmarszczki koło nosa

Dodaj swoją ocenę

Aby rozpocząć skuteczną terapię przeciwzmarszczkową, w pierwszej kolejności należy powstałe niedoskonałości skóry odpowiednio zdiagnozować. Od ich miejsca występowania i przyczyny powstania zależeć będzie bowiem dobór odpowiednich zabiegów oraz środków pielęgnacyjnych. Dzisiaj zajmiemy się charakterystyką zmarszczek w okolicach nosa. To centralna część twarzy, którą trudno ukryć. Jeśli na skórze pojawiają się bruzdy, twarz staje się nieatrakcyjna, a nam przybywa nawet 10 lat.

Przyczyny powstawania zmarszczek wokół nosa

Wgłębienia skóry, które pojawiają się w postaci zmarszczek w okolicach nosa to jedne z pierwszych, jakie są w ogóle widoczne na twarzy. Wszystko przez mimikę i mięśnie, których używamy do jej wyrażania. Okazuje się, że praktycznie stale pracuje aż 50 mięśni twarzy, większość z nich oddziałuje na centralny jej punkt, czyli okolice nosa. I chociaż skóra jest w części twarzy stosunkowo gruba, to mimika ją osłabia.

Kolejną przyczyną jest naturalne starzenie się organizmu. Jest to proces nieuchronny, ale możliwy do zahamowania, przynajmniej na jakiś czas. Już po 20 roku życia tkanki skórne zaczynają produkować mniej kolagenu i elastyny – substancje te wpływają na optymalne napięcie skóry. Niedomaga też produkcja kwasu hialuronowego, który ją nawilża. W efekcie skóra staje się wiotka i przesuszona a wgłębienia pozostają utrwalone, stają się też coraz głębsze.

Warto też wiedzieć o innych przyczynach powstawania zmarszczek. Na niekorzystne zmiany wpływa zanieczyszczone środowisko, promienie słoneczne, źle dobrane środki kosmetyczne i pielęgnujące skórę. Zmarszczki mogą być też efektem stosowania złej diety. Ich powstawanie może być również tendencją dziedziczną.

Rodzaje zmarszczek wokół nosa

Zmarszczki, które stają się widoczne w okolicach nosa to przede wszystkim bruzdy nosowo wargowe. Mogą to być zmarszczki mimiczne, które powstają już w młodym wieku albo zmarszczki starcze. Mówi się, że są to zmarszczki pojawiające się częściej u osób szczęśliwych, bo ich powstawaniu „sprzyja” uśmiechanie się. Łatwo je rozpoznać, ponieważ szybko stają się wyraźnie zauważalne (są głębokie). To pionowe linie, ciągnące się od kącików ust do bocznych części nosa.

Zmarszczki koło nosa to też zmarszczki palacza

Pojawiają się tuż nad górną wargą ust. Wyglądają bardzo niekorzystnie, bo wpływają nie tylko na wygląd centralnej części twarzy, ale też ust, które mają być przecież zawsze ponętne. Zmarszczki palacza to zmarszczki mimiczne, które są wynikiem nadmiernej gestykulacji, tworzenia grymasów i korzystania z aparatów mowy. Co ważne, nie pojawiają się tylko u palaczy, natomiast nałóg tytoniowy rzeczywiście może wzmagać ich intensywność.

Na wygląd nosa wpływać też będzie tzw. lwia zmarszczka. Chociaż pojawia się ona na czole, to przebiega pionową linią pomiędzy brwiami, aż do nosa. Zmarszczki tego rodzaju to bruzdy mimiczne, które wraz z wiekiem stają się coraz bardziej wyraźne. To jedne z pierwszych niedoskonałości skóry – wgłębienia widać już po 25 roku życia.

Sposoby niwelowania zmarszczek wokół nosa

Na szczęście, medycyna estetyczna oferuje szereg skutecznych zabiegów, dzięki którym w krótkim czasie można odzyskać młody wygląd twarzy. Na zmarszczki przy nosie świetnie sprawdza się botoks, ostrzyknięcie preparatem wypełniającym na bazie kwasu hialuronowego, laseroterapia czy peelingi chemiczne. Wszystkie propozycje są w pełni bezpieczne i nieinwazyjne, ale mogą być dobierane i realizowane jedynie we współpracy  z wykwalifikowanym medykiem. Pamiętajmy, że zabiegi z zakresu medycyny estetycznej nie są trwałe, efekty są widoczne przez 4-9 miesięcy. Ich koszt to wydatek rzędu 300-900 złotych, w zależności od wybranej metody i częstotliwości jej stosowania.

Pamiętajmy również, że aby efekty zabiegów utrzymywały się jak najdłużej potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. W tym wypadku sprawdzą się kremy przeciwzmarszczkowe np. krem Richevon.

Bibliografia

1. Malinowska P., Kujałowicz K., Analysis of a Market Offer of Anti-Wrinkle Cosmetics Intended for Mature Skin Care,
2. Jurkowska S., Surowce kosmetyczne, 2005

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *