wyeliminuj zmarszczki

Bądź wesoła! Jak pojawiają się zmarszczki smutku?

Dodaj swoją ocenę

Zmarszczki to jeden z największych problemów kobiet, jakie pojawiają się w naturalnym procesie starzenia się skóry. Ten rozpoczyna się już po 20 roku życia. Pierwsze bruzdy stają się widoczne już kilka lat później, ale najbardziej doskwierają paniom, które ukończyły 40 lat. Wtedy stają się na tyle wyraźne i głębokie, że trudno je kamuflować.

Przyczyną ich powstawania jest mimika. Odpowiada za nią ponad 50 mięśni, które uruchamiane są wraz z tworzeniem każdej miny. Z czasem, mięśnie się osłabiają, włókna kolagenowe uszkadzają i powstałe załamania skóry zostają utrwalone.

Jednymi z pierwszych niedoskonałości tego rodzaju są tzw. zmarszczki marionetki, czyli zmarszczki smutku.

Jak rozpoznać zmarszczki marionetki?

Widać je na dolnej partii twarzy. Ciągną się wraz z siłą grawitacji, od kącików ust ku dołowi, aż do podbródka. Sprawiają, że twarz wygląda ponuro i smutno, zaznacza się nawet grymas złości, niezadowolenia czy agresji. Taka mina z całą pewnością nie jest atrakcyjna i choć nie świadczy przecież o naszym samopoczuciu, to może skutecznie odstraszać.

Jak zapobiegać występowaniu zmarszczek marionetki?

Najlepszą radą jest ta, zgodnie z którą mamy się jak najczęściej uśmiechać. Nie jest to jednak wcale takie proste. Zresztą, zbyt częsty uśmiech przyczynia się do pojawiania się kolejnych bruzd, tym razem tych wargowo nosowych. Oczywiście, unoszenie ust do góry pomoże zapobiec ciągnięciu się skóry ku dołowi. Nie jest to jednak najbardziej skuteczna metoda, ale na pewno jedna z wielu, które mogą pomóc.

Aby dłużej móc cieszyć się młodym wyglądem, warto postawić też na dobrze zbilansowaną dietę. Codzienny jadłospis powinien przewidywać spożywanie produktów z wysoką zawartością witaminy A, E oraz C. Zrezygnować powinno się z używek, takich jak kawa, alkohol czy nikotyna.

Przyda się też joga twarzy. Codzienne ćwiczenia powinny polegać na głośnym wymawianiu samogłosek, unoszeniu warg do góry oraz napełnianiu powietrzem policzków.

Jak usuwać zmarszczki smutku?

Jeśli bruzdy zostały zbagatelizowane na etapie ich powstawania i są już widoczne w postaci widocznych załamań skóry, można je skutecznie wygładzić. Idealne w tym celu są zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.

W klinikach medycyny estetycznej najczęściej wykorzystuje się botoks. Toksyna botulinowa już dawno została uznana za doskonały eliksir młodości, alternatywę dla chirurgicznych operacji plastycznych. Botoks nie usuwa zmarszczek, ale wygładza je. Jest wstrzykiwany w mięsień, dzięki czemu unieruchamia go. W efekcie zostaje on rozluźniony na okres 6-9 miesięcy. Po tym czasie zabieg można wykonać ponownie.

Innym sposobem na usunięcie zmarszczek smutku są wypełniacze. W linię załamania skóry wstrzykuje się koktajl z kwasem hialuronowym i witaminami. Sam kwas wypełnia zmarszczkę, a witaminy pobudzają uszkodzone komórki do naturalnej regeneracji.

Na płytsze zmarszczki idealne będą zaś zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Substancja ta pobierana jest z krwi pacjenta. Materiał biologiczny jest w pełni bezpieczny i nie wywołuje uczuleń. Bruzdy zostaną zniwelowane już po kilku takich zabiegach, wykonanych w równych odstępach czasu.

Ważna jest również codzienna pielęgnacja skóry twarzy – stosowanie odpowiednich kremów (np. kremu przeciwzmarszczkowego Richevon) jest kluczowe.

Bibliografia

1. Sadick N.S., Trelles M.A., Nonablative winkle treatment of the face and neck using a combined diode laser and radiofrequency technology, 2005
2. Glaser D.A., Anti-aging products and cosmeceuticals, 2004

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *