wyeliminuj zmarszczki

Jak wyglądają zmarszczki linie marionetki?

Dodaj swoją ocenę

Skóra wraz z wiekiem traci swoją jędrność. Wszystko za sprawą coraz mniejszej produkcji elastyny, kolagenu i kwasu hialuronowego. Już po 25 roku życia substancje te produkowane są w wartości nawet o 2% mniejszej. W efekcie skóra staje się wisząca, opada ku dołowi. To właśnie wtedy zaczynają powstawać i utrwalać się zmarszczki grawitacyjne. Bruzdami tego typu są tzw. zmarszczki marionetki. Występują one od linii nosa aż do podbródka albo od kącików ust do podbródka. Twarz staje się smutna, jej wygląd dodaje nam około 10 lat.

Inne przyczyny powstawania zmarszczek marionetki

Za zmarszczki marionetki odpowiadają też nasze geny, a nawet kształt owalu twarzy. Bruzdy tego rodzaju szybciej powstaną na twarzy pociągłej i szczupłej aniżeli tej okrągłej. Przyczyną może być też mimika twarzy –  używanie aparatu mowy, głównie górnej wargi może przyczyniać się do utrwalania załamań skóry właśnie w tym miejscu.

Do innych czynników destrukcyjnych zaliczyć można działanie promieni słonecznych, nieodpowiednią pielęgnację, złą dietę, smog czy dym papierosowy.

Zmarszczki linie marionetki – jak zapobiegać?

Kurację przeciwzmarszczkową należy wdrożyć jeszcze zanim bruzdy staną się widoczne. Przyda się stosowanie odżywczych kremów z kwasem hialuronowym [czytaj więcej na kobieta.onet.pl], koenzymem Q10 i kolagenem (np. Richevon)). Sprawdzi się też joga twarzy. Najlepsze ćwiczenia to:

  • nabieranie powietrza w policzki i przesuwanie go raz do jednego policzka, raz do drugiego,
  • wypychanie dolnej i górnej wargi językiem,
  • częsty uśmiech.

Jak usuwać zmarszczki marionetki?

Zmarszczki, linie marionetki stają się wyraźne po 40 roku życia. To właśnie wtedy należy je usuwać, by odzyskać młody, świeży wygląd.

Kiedy  bruzdy są jeszcze cienkie, idealnie sprawdzą się peelingi chemiczne. Na skórę nanoszona jest kosmetyczna mieszanka z kwasami (AHA), które mają złuszczyć zrogowaciały naskórek oraz witaminami, które wnikają w głąb skóry, pobudzając ją do naturalnej regeneracji.

Kiedy zmarszczki stają się już wyraźne i głębokie, najlepszą metodą ich niwelowania stają się wypełniacze. W miejsce załamania skóry wstrzykuje się koktajl witaminowy na bazie kwasu hialuronowego. Sam kwas wypełnia bruzdę, a substancje odżywcze wpływają na odnowę komórek w tkankach skórnych.

Innym sposobem na szybkie uzyskanie jędrnej i gładkiej skóry są nici liftingujące. Stosuje się je w przypadku cery dojrzałej, z wyraźnie widocznymi już załamaniami. Nici wszczepia się w skórę, dzięki czemu ta zostaje napięta. Efekt utrzymuje się do 210 dni – przez ten czas nici rozpuszczają się, wydzielając dodatkowo odżywcze substancje.

Na każdym etapie walki ze zmarszczkami marionetki, można też wykorzystywać laseroterapię. Ta jest idealna  w przypadku zarówno zmarszczek płytkich, jak i głębokich, a nawet trwałych blizn. Wiązki laserowego światła wnikają w głąb skóry. Dzięki temu eliminują uszkodzone komórki i pobudzają te nowe do produkcji.

Zmarszczki marionetki wpływają negatywnie na atrakcyjność zewnętrzną. Sprawiają, że twarz staje się smutna i wyraźnie postarzona. Bruzdy zdradzają nasz wiek i stosowanie złych zasad pielęgnacyjnych. Wraz z obowiązującym kanonem piękna, wobec którego skóra ma być wiecznie młoda, bez jakichkolwiek niedoskonałości, zmarszczki mogą być uznawane nawet za zaniedbanie. Warto więc zapobiegać ich występowaniu i niwelować zmiany od razu, kiedy tylko stały się widoczne.

Bibliografia

1. Carlo A., Anna M.M., Chiara S., and Donatella V., Stability studies of new cosmetic formulations with vegetables extracts as functional agents, 2001

9 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *