wyeliminuj zmarszczki

Zmarszczka nosowo wargowa – przyczyny powstawania

Dodaj swoją ocenę

Bruzdy nosowo wargowe to pionowe linie, które przebiegają od kącików ust aż do linii nosa. To jedne z pierwszych zmarszczek, jakie pojawiają się na skórze twarzy. Są wyjątkowo szpetne, bo występują w centralnej części twarzy. Wraz z wiekiem stają się coraz głębsze i trudno je ukryć. Nie wpływają korzystnie na naszą atrakcyjność zewnętrzną, zdradzają nasz wiek.

Jak powstaje zmarszczka nosowo wargowa?

Bruzdy nosowo wargowe to wynik mimiki twarzy. Podczas mówienia i robienia poszczególnych grymasów, uruchamia się blisko 50 mięśni twarzy, które naprzemiennie rozluźniają się i kurczą. Wraz z wiekiem osłabiają się a powstające podczas ruchów załamania skóry, nie mają już tendencji do samoistnego wygładzenia. Stopniowo utrwalają się i pogłębiają.

Niekorzystnie działa również czas. Zmarszczki tego rodzaju stają się widoczne wraz z wiekiem, w procesie naturalnego starzenia się organizmu. Włókna kolagenowe zostają uszkodzone, elastyna i kwas hialuronowy produkowany jest w tkance skórnej w niewystarczającej ilości. W efekcie skóra staje się wiotka, brak jej sprężystości, ziemista, mniej gęsta i wyraźnie przesuszona. Nie pomaga też siła grawitacji, kiedy wraz z wiekiem owal twarzy opada ku dołowi. Skóra zaczyna wisieć, a zmarszczki zostają podkreślone.

Warto wspomnieć także o dodatkowych czynnikach, które wpływają na powstawanie i utrwalanie bruzd na skórze twarzy. Mowa tu o zanieczyszczonym środowisku, dymie papierosowym i innych używkach, stosowaniu niewłaściwej diety, używaniu złej jakości kosmetyków czy nadmiernej ekspozycji na działanie promieni słonecznych.

Zmarszczka nosowo wargowa staje się widoczna już po 25 roku życia. Dermatolodzy zwracają uwagę na fakt, że bruzda tego rodzaju sprawia, iż pacjent wygląda na 10 lat starszego. Chcąc zadbać o nienaganny i wiecznie młody wygląd twarzy, powinniśmy zwrócić uwagę na skuteczne metody, dzięki którym załamania skóry tego rodzaju mogą być usuwane. Zresztą, obowiązujące kanony piękna właśnie tego od nas wymagają.

Jak niwelować zmarszczki nosowo wargowe?

Niestety, to kobiety częściej zmagają się ze zmarszczkami. To ich skóra jest znacznie cieńsza i bardziej delikatna, podatna na niekorzystne działanie destrukcyjnych czynników. To od nich także wymaga się nienagannego, wiecznie młodego wyglądu. Zmarszczki zdradzają wiek, są podstawą do uznania kobiety za znacznie mniej atrakcyjną.

Zmarszczki nosowo bruzdowe należy usuwać od razu, kiedy tylko staną się zauważalne. Bruzdy głębokie i już wyraźnie widoczne niweluje się o wiele dłużej i trudniej a efekty mogą być nie do końca satysfakcjonujące. Można np. wykonywać ćwiczenia mięśni twarzy. W tym wypadku ważna jest również odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy (np. po przez stosowanie kremu przeciwzmarszczkowego Richevon).

Medycyna estetyczna oferuje dzisiaj szereg zabiegów, z których w pełni bezpiecznie można korzystać. Na załamania skóry biegnące od kącików ust do linii nosa zaleca się przede wszystkim wypełniacze oraz laseroterapię. To zabiegi nieinwazyjne, pozwalające uzyskać najlepsze efekty.

Zabiegi wypełniające polegają na wstrzyknięciu z linię załamania koktajlu witaminowego na bazie kwasu hialuronowego. Substancje odżywcze pobudzają tkankę do naturalnej odbudowy, a kwas hialuronowy wypełnia bruzdę. Pełne efekty widać po kilku tygodniach i są trwałe przez kolejnych 4-9 miesięcy.

Laseroterapia to zaś seria zabiegów z wykorzystaniem laserowego światła. Wnika ono w głąb skóry, eliminując zniszczone komórki i pobudzając tkanki do produkcji tych nowych. 3-5 zabiegów wystarczy, by skóra stała się idealnie gładka i odpowiednio napięta.

Bibliografia

1. Prem Y.W., Moccozet K.L., Magnenat-Thalmann N., Simulating wrinkles and skin aging, 1999

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *